تبلیغات
یزد - آیت الله سید روح الله خاتمی
چهارشنبه 1 تیر 1390

آیت الله سید روح الله خاتمی

   نوشته شده توسط: سعید    نوع مطلب :مفاخر ،

زندگینامه:
سید روح الله خاتمی روحانی و فقیه شیعه، موسس مدرسه علمیه اردکان و نماینده روح‌الله خمینی در استان یزد و امام جمعه شهر یزد بود. وی پدر سید محمد خاتمی رییس جمهور سابق ایران (از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴) بود....

 

زندگینامه:
سید روح الله خاتمی روحانی و فقیه شیعه، موسس مدرسه علمیه اردکان و نماینده روح‌الله خمینی در استان یزد و امام جمعه شهر یزد بود. وی پدر سید محمد خاتمی رییس جمهور سابق ایران (از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴) بود.

آیت الله سید روح الله خاتمی شامگاه دوشنبه دهم رمضان سال ۱۳۲۴ قمری در اردکان دیده به جهان گشود و با همنشینی پدر و مادر خود توانست فارسی و عربی را به خوبی بیاموزد و از سیزده سالگی نیز به عنوان طلبه به آموختن علوم دینی در زادگاه خود تحت نظر پدر پرداخت.

سید روح الله خاتمی تحصیلات تکمیلی خود را در حوزهٔ علمیهٔ اصفهان به سرانجام رسانید و از فشارکی اجازهٔ اجتهاد گرفت. حاج میرزا علی آقای شیرازی، شیخ محمد خوانساری، سید محمد نجف‌آبادی و حاج رحیم ارباب از جمله استادان او بودند.

وی در اردکان، به فعالیت‌های مذهبی و سیاسی در مخالفت با حکومت رضاشاه پرداخت و در کنار آن، هیچگاه از مبارزه با تحجر و مقدس مآبی غافل نشد. هنگامی که نخستین جرقه‌های انقلاب اسلامی با سخنان امام خمینی در سال ۱۳۴۱ شمسی شعله‌ور شد، به وی پیوست و فعالیت سیاسی خود را شدت بخشید و یکی از ارکان انقلاب اسلامی را در یزد و اردکان پی افکند.


آیت الله سید روح الله خاتمی پس از پیروزی انقلاب :
پس از پیروزی انقلاب، وی با حکم آیت‌الله خمینی به عنوان امام جمعهٔ اردکان و پس از ترور آیت الله صدوقی به سمت امام جمعهٔ یزد و نمایندهٔ امام در آن دیار منصوب شد.

آیت‌الله سیدروح الله خاتمی روز پنجم آبان ماه ۱۳۶۷ شمسی درگذشت. روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در پیامی وی را «یکی از چهره‌های تقوا، خلوص و ایمان» توصیف کرد.


افتخارات: