تبلیغات
یزد - آیت الله حاج شیخ مرتضی حایری یزدی
چهارشنبه 1 تیر 1390

آیت الله حاج شیخ مرتضی حایری یزدی

   نوشته شده توسط: سعید    نوع مطلب :مفاخر ،

آیت الله حاج شیخ مرتضی حایری یزدی فرزند آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم یزدی از عالمان دینی سده 14 قمری است....

 
زندگینامه:
آیت الله حاج شیخ مرتضی حایری یزدی فرزند آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم یزدی از عالمان دینی سده 14 قمری است. وی در 24 ذی حجه سال 1334 قمری در اراک به دنیا آمد و در شش سالگی به همراه پدر بزرگوار و خانواده به قم رفت و مراحل مختلف علمی را در قم از صرف و نحو و معانی تا فلسفه و مدارج عالی فقه را آموخت و به درجه اجتهاد نائل آمد.

اساتید آن مرحوم پدر بزرگوارش و آیات عظام سید حسین بروجردی، سید محمد حجت، سید محمد محقق داماد، سید محمدرضا گلپایگانی و امام خمینی (ره) بودند. وی سپس به مدت چهل سال به تدریس سطوح عالی و خارج فقه و اصول پرداخت و شاگردان برجسته ای چون حضرت آیات و حجج الاسلام سید عباس خاتم یزدی، محمد یزدی، شیخ حسین شب زنده دار، شهید محمدمهدی ربانی املشی، سید علی محقق داماد، محمد محمدی ری شهری و همچنین مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای از شاگردان خصوصی وی بودند.

وی علاوه بر مقام فقاهت و علمیت از ذوق شعری سرشماری برخوردار بود و اشعار زیبایی در منقبت اهل بیت (ع) سروده است. وی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به عضویت خبرگان قانون اساسی درآمد و در آن مجلس حضور یافت. ایشان از مقامات معنوی بالایی برخوردار بوده و رویاهای صادقه و مکاشفات عجیبی داشت. از وی به خاطر اهتمام ویژه که به ایتام و افراد بی سرپرست داشت چندین موسسه خیریه باقی مانده است.

ایشان سرانجام بر اثر عارضه قلبی در شب بیست و چهارم جمادی الثانی 1406 در قم چشم از جهان فرو بست و در مسجد بالا سر حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد. روحش شاد.

افتخارات: