تبلیغات
یزد - آیت الله حاج شیخ محمد ابراهیم اعرافی (ره)
چهارشنبه 1 تیر 1390

آیت الله حاج شیخ محمد ابراهیم اعرافی (ره)

   نوشته شده توسط: سعید    نوع مطلب :مفاخر ،

آیت الله حاج شیخ محمد ابراهیم اعرافی (ره) فرزند ملا عباس یزدی شورکی ( متولد 1290 شمسی – متوفای 1371 ش) امام ...

 
زندگینامه:
آیت الله حاج شیخ محمد ابراهیم اعرافی (ره) فرزند ملا عباس یزدی شورکی ( متولد 1290 شمسی – متوفای 1371 ش) امام جمعه میبد بود.
پدرش انسانی متقی بود و جدش حاج آقا محمد، در مبارزه با خوانین در راه میبد به شهادت رسید.
محمد ابراهیم ، دوران ابتدایی را در دبستان فیروزآباد گذراند. در سن 12 سالگی به حوزه علمیه یزد رفت. در 15 سالگی رهسپاره حو زه علمیه مشهد شد، و زمانی که حوزه علمیه قم به وسیله آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حائری میبدی تاسیس شد، به شهر قم سفر کرد.
ایشان دوره سطح عالی را نزد حضرات آیات: سید شهاب الدین مرعشی نجفی، شیخ محمد علی قمی و شیخ محمد فاضل لنکرانی به پایان رساند، سپس در درس خارج فقه و اصول حضرات آیات : امام خمینی (ره) و حائری(ره) شرکت کرد.
وزارت فرهنگ آن زمان ، به ایشان مدرک کارشناسی اعطا کرد. همچنین ایشان آثاری چون کتاب «چهل حدیث» و رساله های اخلاقی و تفسیری دارد.
در سن 35 سالگی به درخواست والدین و اصرار مردم میبد ، به زادگاهش بازگشت و در شهیدیه میبد اقامت گزید و به هدایت و ارشاد مردم ، ترویج دین و تربیت طلاب همت گماشت.
ایشان در 28 شهریور سال 1371 رحلت کرد و پس از تشییع جنازه ای باشکوه و اقامه نماز توسط آیت الله امامی کاشانی در گلزار شهدای شهیدیه میبد به خاک سپرده شد. رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای و برخی مسئولان نظام ، پیام تسلیت صادر کردند. امامت جمعه شهرستان میبد پس از ایشان، بر عهده فزندشان حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی رضا اعرافی می باشد.


افتخارات:
آیت الله اعرافی در دوران حکومت پهلوی از پیشگامان مبارزه با رژیم بود و رهبری مبارزات مردمی در میبد را به عهده داشت. وی با شجاعت به ترویج افکار و عقاید امام خمینی (ره) می پرداخت. و حتی در سال های پیش از انقلاب ، نماز جمعه میبد را اقامه کرد. همچنین در طرد و بیرون راندن بهائیان از میبد، فعالیت های گسترده ای انجام داد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ایشان در تمام صحنه های اجتماعی حضور یافت . و نیز برای نشر فرهنگ دینی به احداث چندین مسجد ، مدرسه ، درمانگاه ، آب انبار و تاسیس حوزه علمیه میبد پرداخت.