تبلیغات
یزد - آیت الله واعظی طبسی
چهارشنبه 1 تیر 1390

آیت الله واعظی طبسی

   نوشته شده توسط: سعید    نوع مطلب :مفاخر ،

آیت ا... عباس واعظ طبسی در بهمن ۱۳۱۴ در خانواده ای روحانی دیده به جهان گشود...

 
زندگینامه:
زندگی نامه
آیت ا... عباس واعظ طبسی در بهمن ۱۳۱۴ در خانواده ای روحانی دیده به جهان گشود. مادرش زنی متقی و پرهیزكار بود و پدرش حاج شیخ غلامرضا واعظ طبسی از مشهورترین واعظان عصر و مبلغان اسلامی آن دوره بود كه آوازه منبرهای پرشورش در سراسر جهان تشیع پیچیده بود. این خطیب توانا یك سال بعد از تولد فرزند در راه سفر به تهران به قصد برپایی منابر افشاگرانه بر علیه حكومت تازه تاسیس رضاخانی، دار فانی را وداع گفت به گونه ای كه به دلالت بسیاری از علمای آن روزگار او را به شهادت رساندند.
آیت ا... واعظ طبسی تحصیل دانش را در مشهد آغاز و تا سطح دبیرستان در مدارس جدید ادامه داد، اما شور و اشتیاق تحصیل علوم دینی و علاقه به دروس حوزوی باعث شد كه با وجود كسب موفقیت های فراوان، به حوزه روی آورد. وی در حوزه علمیه مشهد از محضر اساتیدی همچون مرحوم ادیب نیشابوری ( ادیب ثانی )، حاج آقا مدرس یزدی، حاج شیخ مجتبی قزوینی، حاج شیخ هاشم قزوینی و مراجع عالی قدری همچون آیت ا... میلانی كسب فیض کرد.
آیت ا.. واعظ طبسی در مصاحبه ای كه از او در سال ۱۳۶۲ در مجله پیام انقلاب چاپ شده است به خاطرات خود از محضر درس ادیب نیشابوری اشاره می كند و می گوید: « یادم می آید كه ماه مبارك رمضان مصادف با تابستان بود، بعد از ظهر ها مثل باران عرق می ریختیم و به تنها چیزی كه فكر نمی كردیم گرمای هوا بود. توجهمان به درس بود. مجذوب گفتار ادیب بودیم و ایشان در هر زمینه ای كه شروع به تدریس می نمود، ما را علاقه مند به همان رشته می كرد. گاهی اوقات كه بحث می كرد و برداشت های جالبی از بعضی مراجع و فقهای بزرگ اسلام و شخصیت های بزرگ علمی به ما معرفی می كرد، ما بیشتر نسبت به درس خواندن مشتاق می شدیم».

شروعی برای مبارزه
سال ۱۳۳۰ در زندگی آیت ا.. واعظ طبسی اتفاق مهمی افتاد. اتفاقی كه مسیر زندگی او را تغییر داد در این سال شهید سید مجتبی نواب صفوی در سفری كه به مشهد داشت ، با سخنان پر شور خود در مدرسه علمیه نواب ، شور و شوقی نو در دل طلاب جوان ایجاد كرد و این سرآغازی بود برای سال ها مبارزه با ظلم و استبداد.
آیت ا... واعظ طبسی خود می گوید: « مبارزه علنی بنده وجمع دوستان تقریبا از سال ۱۳۳۵ شروع شد در آن موقع برادرمان جناب آقای خامنه ا ی ( مقام معظم رهبری) در مشهد تشریف نداشتند و شهید هاشمی نژاد هم در قم بودند بنا بر این در آن زمان من تنها بودم و خیلی سخت می گذشت به جهت آن كه در حوزه هم افكار خاص ضد مبارزه حاكم بود. بعدها با پیوستن این دو بزرگوار، محور واحدی را در خراسان تشكیل دادیم. دراوایل نشست هایمان از هم جدا بود اما بعدا تصمیم گرفتیم مركزیتی داشته باشیم و دوستان مشترك به آن جا مراجعه كنند».
آیت ا.. واعظ طبسی نخستین بار در سال ۱۳۳۹ هنگامی كه در سرای محمدیه درباره عدل زمامداران صحبت می كرد، مورد اعتراض ساواك قرار گرفت و با تعطیلی جلسات سخنرانی اش، ممنوع المنبر شد این ممنوعیت البته بیش از هفت ماه به طول نیانجامید و با فشار اقشار مختلف مردم شكسته شد. در همین سال دومین اتفاق مهم در زندگی آیت ا.. واعظ طبسی رخ داد. او در همین سال با بنیانگذار نهضت اسلامی، مرجع عظیم الشان حضرت امام خمینی(ره) آشنا شد و این آشنایی زمینه یك عمر عشق و دلدادگی را فراهم آورد.
سال ۱۳۴۱ پس از برگزاری رفراندوم فرمایشی محمدرضا پهلوی و به دنبال ایراد چند سخنرانی بر علیه این رفراندوم آیت ا.. واعظ طبسی دستگیر و به تهران انتقال شد.
چند ماه بعد از قیام پانزده خرداد به عنوان نماینده حوزه علمیه مشهد به محضر حضرت امام خمینی (ره) رسید و به پیشنهاد ایشان در مجلسی با حضور علما و طلاب حوزه علمیه قم به ایراد سخن پرداخت و ابعاد مختلف قیام پانزده خرداد را تشریح کرد. به دنبال این سخنرانی درقم دستگیر و به زندان قزل قلعه تهران منتقل می شود.
آیه ا... واعظ طبسی سال ۱۳۴۴ پس از یك سلسله سخنرانی در رفسنجان بار دیگر ممنوع المنبر شد. او در ا ین سال ها با دیگر یاران انقلاب همچون شهید باهنر ، شهید مطهری، شهید بهشتی و ... آشنا شد و در سایه راهنمایی های امام خمینی(ره) به همراه دیگر روحانیان مبارز، کوشید زمینه شكل گیری تحولی اساسی در قالب انقلاب اسلامی را فراهم كند.افتخارات: