تبلیغات
یزد - مسجد جامع کبیر یزد
پنجشنبه 19 اسفند 1389

مسجد جامع کبیر یزد

   نوشته شده توسط: سعید    نوع مطلب :آثار تاریخی ،

نای این مسجد با عظمت قرن هاست که از فراسوی تاریخ تمدن این سرزمین میدرخشد چنانچه در کتب تاریخ یزد آمده ٰ مسجد را بر جای آتشگاه ساسانی ساخته اند و سنگ بنای ان توسط علائ الدوله گرشاسب نهاده شده است . مسجد قدیم در قرن 6.ق به دستور گرشاسب.....
بنای این مسجد با عظمت قرن هاست که از فراسوی تاریخ تمدن این سرزمین میدرخشد چنانچه در کتب تاریخ یزد آمده ٰ مسجد را بر جای آتشگاه ساسانی ساخته اند و سنگ بنای ان توسط علائ الدوله گرشاسب نهاده شده است . مسجد قدیم در قرن 6.ق به دستور گرشاسب از نوادگان علاء الدوله کالنجار ٰ ساخته شد و بنای اصلی مسجد کنونی از اثار ((سیدرکن الدین محمد قاضی )) است .
هنر بینظیر ایرانی در گچ کاری شبستان ٰ صحن ٰ گنبد کاشی کاری و مناره های برافراشته ان جلوه گر است .
زیبا ترین بخش بنا را میتوان مجموعه ایوا ن وگنبد خانه و فضاهای پیرامون ان نام برد
. نمای این ایوان رفیع با مجموعه ای از زیباترین تزیینات کاشی معرق و نقوش اسلیمی و گیاهی و نیز گره چینی پوشانده است . این تزیینات همراه با اجر ضربی و نقوش معلقی و کتیبه های کاشی معرق و کوفی بنایی مجموعه ای بدیع و خیره کننده افریده که تحسین هر بیننده ای را بر می انگیزد .

محراب اصلی یا محراب واقع در گنبد خانه مزین به انواع کاشی معرق و کتیبه و آجر ضربی است و بر دو کاشی ستاره ای شکل منصوب درآن ام استاد کار و تاریخ ساخت محراب (777.ق) نقش بسته است .
گنبد زیبای مسجد از 2 نوع پوسته پیوسته بوده وبر آن نقش گل صابونکی معلقی با ظرافتی جدا شده و بر ساقه عبارت ((الملک لله)) به خط کوفی تکرار شده . دو مناره مسجد که ارتفاع تقریبی آنها از کف تا نوک آن 52 متر است دارای قطری در حدود 8 متر هستند که در دوره صفوی به بنا افزوده شده اند اما در سال 1313ه.ش فرو ریخته و دو باره تجدید بنا شده اند. یکی از مناره ها دارای پله دو طرفه است  1.

برگرفته از کتاب: یزد پردیس کویر1-درباره پلکان دوطرفه یعنی کسی که به سمت بالا می آید فردی را که به پایین می اید رانمیبیند . این مناره توسط شاگرد طراحی شده که استاد پس از اطلاع از آن خود را می کشد . صحت این اتفاق فقط به صورت گفتاری در بین مردم رایج است اما معلوم نیست که استاد خود را کشته یا نه؟